CG HELPDESK HOTLINE

Open data katalóg pre mestá z dielne CORA GEO – CG eGOV

Open data katalóg pre mestá z dielne CORA GEO – CG eGOV
27. marca 2018 pavololeksak

Slovensko sa umiestnilo v prvej trojke najrýchlejšie sa rozvíjajúcich krajín v oblasti otvorených dát v Európe. Potvrdzujú to aktuálne štatistiky Európskeho data portálu (European Data Portal). Prvenstvo vo využívaní dáta setov, ktorý je prevádzkovaný na našej platforme CG eGOV patrí mestu Prešov.

Výnimočnosť údajového katalógu spočíva vo využití dát, ktoré zamestnanci úradu vytvoria v rámci svojej agendy prácou v internom informačnom systéme CG ISS. Podmienkou je, aby údaje boli publikovateľné pre ďalšie spracovanie a využitie v čitateľnom formáte, napríklad excel, word, pdf, html, csv, xml. Oceniteľnými je zverejňovanie množiny údajov v katalógu data.gov.sk, prevádzkovaného Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby s cieľom vytvoriť centrálne úložisko open dát s možnosťou ich vyhľadávania, filtrovania a sťahovania. Ktorékoľvek mesto, ktoré využíva webovú aplikáciu CG eGOV sa môže zapojiť a zverejniť informácie občanom prostredníctvom open data katalógu.

Webovú aplikáciu CG eGOV využíva na transparentné informovanie občanov nielen mesto Prešov, ale aj iné slovenské mestá. Obyvatelia nájdu nielen informácie v prehľadnej tabuľkovej forme, ale aj priestorové dáta. Občan  napríklad pri evidencii významných objektov mesta ocení prepojenie systému na mapu, prípadne doplňujúcu fotografiu objektu. S riešením CG eGOV sa môže aj Vaše mesto zaradiť medzi top mestá Slovenska v otvorenosti a inteligentnom poskytovaní dát.

V prípade záujmu o túto šikovnú aplikáciu, nás kontaktujte.